Sziasztok!
Korábban írtam nektek, hogy elég régóta foglalkozom kertészkedéssel, azonban mint az életben oly sok más tevékenység ezt is a legjobb egy társsal folytatni. Ez a társ lehet a párunk, szüleink, gyermekeink, vagy akár barátaink is: a lényeg a közösen eltöltött idő. Én "kerttársamnak" életem társát választottam, vagy inkább ő választott engem? Egy dolog biztos: kert igazi trénere a férjem, én csak kerttréner asszisztens vagyok.
No, de térjünk a lényegre: bemutatnám nektek a kertünk 3 lakóját. A két végletet a legnagyobbra nőtt örökzöldet és a legkisebbet egy bonsai-t. Végül, de nem utolsó sorban a kertünk igazi birtokosát...
A legnagyobb:
A fenyő soha semmilyen problémát nem okozott még nekünk. Nem támadta meg a törzsét a rozsda gomba és csupán az volt a gondunk vele, hogy a lehulló tűlevelei miatt semmi nem nőtt meg a koronája alatt. Nos a fehér here (Trifolium repens) magvetése ezt a problémát is legyőzte. Az aprócska, másoknak gyomnak számító növény jól elviseli a fa társaságát. Gyakran látom, ahogy a méhek bőszen dolgoznak a fehér heréken, de a méhekről majd később írok.
A legkisebb:
A bonsai több törődést igényel. Eredetileg e fiam és a barátnője a növény birtokosa. Csakhogy a budapesti panel nem megfelelő élettér egy ilyen kis cserépben élő növény számára. A leveleit ledobta, hiába locsolták, tápoldatozták, nem bírta a panel száraz meleg levegőjét. Így került hozzánk 2016 őszén. Télen nem szereti a meleg kis páratartalmú levegőt, a nyarat pedig a szabadban szereti tölteni. Naponta meg kell fürdetni mert nagyon hamar kiszárad a földje. Tápanyag utánpótlást csak természetes komposztált marhatrágyával ajánlott a számára megoldani. Ezért, ha valakinek az az ötlete támadna , hogy vegyen a cserép bonsai-t ajándékba , előtte gondolja meg, hogy a feltételek adottak lesznek-e a növény megélése számára.
Apropó bonsai. Magyarországon 35 éves a bonsai Kultúra. A Miskolci Bonsai Club kiállítást szervez ennek alkalmából, amelynek helyszíne:Miskolci Kulturális Központ Ifjúsági Háza Miskolc, Győri kapu 27/A. Látogatható mind a két nap 9:00-16:00 óráig.
Itt a kedvenc haikum tőlük:
A bölcs bonsáit
a béke öleli át, oktat
és mi nevelünk
A legaktívabb
A kert igazi birtokosa, őrzője és hiperaktív pörgő forgó és ugráló búgócsigája. A búgóvillám találóbb lenne... a tudta nélkül nem repülhetnek rovarok, madarak, nem járhatják a területet a macskák, egerek. Nem túrhat a vakond és nem sétálhat egy sün sem. Hatékonyabb mint egy NATO radar, előtte semmi és senki nem marad észrevétlen. Éppen egy frissen zsákmányolt húsleves csontot szorongat. Csak arra leszek kíváncsi, melyik tuja tövébe fogja elásni?
Még egy rövid figyelem felhívás. Bár nagy a szárazság a meztelen csigák ilyenkor is megélnek. Megkeresik a kertünk vizes nyirkos részeit és ott lakmározzák a növényeinket. Minden nap találkozok egy két vagy sok példánnyal. Szívesen elvannak a komposztdombon de megbújnak a minden nap öntözött kedvenc növényeink tövében is. Ezért nézzünk be a ritkán mozgatott kövek alá a nedves deszkákat fordítsuk fel, és ha komposztálunk a kidobott krumplihéjra is nézzünk rá.
Sziasztok!
A kerttréner asszisztens.
(mostantól ez a "művésznevem" mert ha az íróknak lehet, a blogolónak is)